V roce 1986 natočil Richard Muller známou skladbu „Po schodoch“. Ve videoklipu z té doby se zpěvák promenáduje po schodišti panelového domu a popisuje, co vše tu lze zaslechnout a společně s jednotlivými nájemníky prožít. Můžete tu sice zaslechnout operní árii a rámus automatické pračky v režimu odstřeďování, ovšem to podstatné nám tato skladba neprozradí. Každý ví, že v panelových domech je slyšet kde co, ale schodiště tu obvykle zejí prázdnotou a málokdo se po nich prochází. Spíše se tu lidé budou „přetahovat“ o výtah a přednostní právo jeho využití, než aby udělali pár kroků navíc.
Chodit po schodišti je tak zdravé, že by tuto činnost měli propagovat i praktičtí lékaři. Tento způsob chůze velmi prospívá vašemu srdci a mozku, nervové soustavě, trávicím orgánům i samotným svalovým partiím dolních končetin. Kdyby si toho byli lidé v panelových domech plně vědomi a nebyli leniví, výtah by tu byl v provozu spíše jen pro objemné a těžké nákupy či pro stěhování.
V přírodě to je zařízeno tak, že to nejúčinnější, co nám nejvíce pomáhá, máme k dispozici přímo u nosu, například velmi prospěšné je nám ovoce a zelenina rostoucí v našem mírném pásmu, vypěstované třeba na vlastní zahradě, a dva z nejzdravějších druhů pohybových aktivit a sportu jsou plavání a pěší chůze. Lidé žijící v horách mají výhodu v tom, že mohou vyšlapovat a scházet kopcovitý terén, a ti z měst zas mívají k dispozici právě schody.
Jestliže se rozhodnete ve svém domě vybudovat schodiště, ať už bude jakéhokoli typu a tvaru provedení, využívejte jej denně nejen pro praktické účely přístupu do obytných místností, ale dopřejte si alespoň pár minut času na cvičení – například chůzi se zátěží v batohu, anebo propínání špiček chodidel při chůzi naboso, která dobře procvičuje lýtka i svaly chodidel. Nebudete pak trpět plochou nohou a budete mít nohy přiměřeně svalnaté, což je kromě zdravotního aspektu výhodné i z hlediska atraktivního vzhledu.