Naklíčená semena přispívají jako preventivní prostředek k posílení zdraví a mohou se stát součástí ozdravného procesu na cestě k sebepoznání. Mezi lidmi také přibývá vegetariánů a veganů, kteří sami na základě vlastní zkušenosti preferují rostlinnou stravu. Před staletími byly právě rostliny základem potravy většiny obyvatel naší země a maso bylo na talíři spíše výjimečně. Lidé také zvyšovali stravitelnost jednotlivých složek stravy nakličováním semen. Dříve se ke klíčení využívalo dostupných prostředků v podobě keramických a porcelánových nádob, dnes máme k dispozici nakličovací misky a sklenice, které výrazně celý proces zjednodušují.
Pozor na plísně
Veškeré nádoby, kde probíhá proces klíčení, se mohou stát živnou půdou nejen pro klíčící rostlinky, ale i pro plísně. Plísním vyhovuje vlhko a teplo, ale mohou se rozmnožovat pouze tehdy, jestliže jim k tomu dáme příležitost. A ta vzniká v okamžiku, kdy zapomene, nebo odbýváme záměrně proces pravidelného proplachování. Biomiska na klíčení Naklíčeno nám tuto proceduru usnadní v tom, že stačí pouze nalévat do horního patra přibližně půl litru vlažné vody, která skrze ventily protéká do odkapávací nádoby. Odpadá složité vysypávání klíčících rostlinek na cedník a s tím spojené další pracovní úkony. Z odkapávací nádoby vodu můžeme využít na zalévání pokojových květin, jejichž substrát obohatíme i o některé minerální látky, které se při proplachování do vody vyluhovaly.
Obecně se doporučuje u plastových misek proplachování provádět dvakrát denně, nejlépe třikrát, minimálně vždy ráno a večer. Výhodou patrových misek je možnost nechat vytvářet klíčky u různých druhů semínek současně, lze tedy libovolně kombinovat např. fazolky mungo s cizrnou a slunečnicí, nebo hrách s mladým ječmenem či špaldou. Naklíčené rostlinky vydrží v chladničce zhruba 4 dny, za tu dobu bychom je však měli zkonzumovat. Klíčky nepatří do mrazáku, kde by zbytečně ztrácely na svých cenných živinách.