Není snad nic chutnějšího než doma vypěstovaná zelenina. Čerstvou zeleninu si může vypěstovat úplně každý a není potřeba žádných odborných znalostí. A co víc? Můžete si jí pěstovat třeba i v kuchyni!
Pěstování zeleniny v květináči
Nejvhodnější jsou asi rajčata. Do truhlíků, nebo květináče, zasaďte keříčkové rajče. Těmto rajčatům se bude nejvíce dařit v květináči o průměru alespoň 40 cm. Pokud zasadíte rajčátka s jedním dlouhým stonkem, budou si vyžadovat průběžné vyvazování. To můžete zajistit buď tyčkou zapíchnutou v zemině, nebo třeba nějakou kovovou mřížkou. Ta se nejlépe osvědčila při pěstování třeba okurek, které si vyžadují dostatek prostoru pro jejich větvení. Okurky jsou však pro jejich velký prostor vhodné spíše do skleníku. Pakliže budete pěstovat zeleninu například na balkoně, dbejte na to, aby jí nepřekvapil začátkem jara, nebo podzimu mrazík, ten je totiž ve většině případech spálí a je škoda přijít o veškerou úrodu. Rajčátka můžete vypěstovat jednoduše i ze semen, přičemž postačí zasadit semínka do zeminy a dostatečně doplňovat zálivkou.
Semenný výsev
Pokud zeleninu pěstujete ze semínek, měli byste jí dopřát dostatečné množství organického hnojiva. Není potřeba nějak zvlášť vymýšlet v květináči drenážní vrstvy, zelenina si pouze vyžaduje každodenní zálivku a to zaručí její dobrý růst. Zasévat můžete již z jara. Pokud však sázíte semínka venku, hrozí jim, že si na nich pochutnají různí živočichové, například ptáci. Doporučuje se tedy nejprve nechat naklíčit semena v malých květináčích a až trochu povyrostou, přemístit tam, kde budou růst po celou letní sezónu. Pokud dáváte více rostlinek do jednoho truhlíku, usaďte je k sobě. I když vaše rostlina bude menší než ve volném záhonku na zahradě, nemusíte se obávat, že bude mít méně plodů. Až začnou plody dozrávat, nezapomeňte je pravidelně sklízet, aby měla rostlina co nejvíce síly na růst a dozrávání dalších plodů.