Práce se už dávno stala neodmyslitelnou součástí života v jakékoliv lidské společnosti. Nenajdeme zemi, kde by se žilo na alespoň obstojné úrovni a v níž by se současně nepracovalo s úmyslem vydělat si tím tolik potřebné peníze. A když se pracuje, pak je obvykle samozřejmé, že zatímco se někteří lidé nechávají jednoduše u někoho zaměstnat za dohodnutou mzdu, jiní se stavějí na vlastní nohy a soukromě podnikají.
Každá z takových prací má svá plus stejně jako nějaká ta mínus. A ani v podnikání tomu není jinak. Zde si sice člověk může pochvalovat svoji značnou svobodu, možnost dělat co chce, kdy chce a jak chce, zde se dá dosahovat třeba i vysloveně záviděníhodných příjmů, a to se pochopitelně líbí všem, kteří se na podnikání dali.
Ovšem zároveň má soukromé podnikání i tu neblahou vlastnost, že postrádá ony jistoty, které bývají u obyčejných zaměstnanců v podstatě samozřejmostí. Podnikatel tak třeba nikdy nemá jistotu, že se prosadí, že se mu podaří zpeněžit jeho práci a tím si dost vydělat. A tak není někdy jisté, že bude mít soukromník z čeho žít, a někdy dokonce scházejí peníze už i na to, aby se jimi dala soukromá firma udržet v chodu.
A co si počít, když k něčemu podobnému dojde? Pak to obvykle chce vzít si někde nějakou půjčku. Oslovit některou finanční instituci, podat si zde žádost, doložit vše požadované a doufat, že to dobře dopadne. A ono to někdy dobře dopadne. Ale někdy také ne. Problémy se objevují, když je požadováno příliš mnoho a když soukromník není schopen dostatečně prokázat svoji schopnost to půjčené splatit.
A když se tak nedaří uspět u bankovních nabídek, přichází vhod hypotéka bez registru, u níž se dá uspět daleko spíše než někde jinde. Tady se dá do zástavy nemovitost, doloží se aspoň nějaké dostačující příjmy a není problém požadované peníze získat. A zachránit jimi podnikání, kterému se právě nedaří.