V poslední době se celoroční mobilní domy stávají stále oblíbenější variantou bydlení. Důvodem je zde především cena – oproti klasickým domům a bytům jsou velmi levné. Navíc zde není nutné platit nájem ani daň z nemovitosti.
To ovšem neznamená, že by neměl své nevýhody. V první řadě je to samozřejmě omezený prostor. To se ukáže jako překážka zvláště, pokud nás tam bydlí více, především pak v zimě. Ta nás totiž v našich klimatických podmínkách může doslova uvěznit uvnitř. A i kdyby ne, pak asi jen málokdo bude chtít trávit celý den venku v -10 stupních Celsia. I tak se však najdou lidé, kterým tento způsob bydlení vyhovuje.
Otázkou však je, zda i v našich podmínkách dokážeme i v karavanu udržet relativně příjemnou teplotu i v zimě. Přeci jen, i když by se dalo předpokládat, že tak malý prostor bude snadné vytopit, je potřeba přemýšlet nad tím, jak.
Plyn i elektřina jsou zde totiž omezené zdroje, které závisí na zbývajících zásobách v nádrži či v baterii. A někdy je potřeba jím šetřit, neboť obojí stojí poměrně velkou částku peněz. Je tedy jasné, že vytápět karavan po celou zimu nebude zrovna levná záležitost.
Topení pevnými palivy, jako je uhlí či dřevo, je pak právě kvůli omezenému prostoru téměř vyloučeno. Riziko požáru by zde bylo příliš velké.
Někdy ovšem lidé nemají jinou možnost. Především pak ti, kteří žijí v karavanu proto, že nemají na klasický dům či byt, ani na bydlení v podnájmu. Ti pak musí svou situaci řešit tak, jak je to možné. Bohužel, jak již bylo řečeno, je zde riziko vzniku požáru. Občas se tedy stane, že některý z těchto karavanů vyhoří.
Z výše uvedeného je tedy jasné, že bydlení v mobilních domech není v našich středoevropských podmínkách zrovna ideální. Jistě, je možné jej využít v létě, avšak na trvalé bydlení je rozhodně vhodnější klasický dům či byt. Rozhodně minimálně v zimním období.