Ve chvíli kdy už nezabírá tolik oblíbený Ibubrufen, studené či naopak teplé obklady a všemožné praktiky a masti podle starých kořenářů, vydáme se k doktorovi. Jenže jsou chvíle, kdy už je na pomoc pozdě. Člověk je tvor tvrdohlavý a málokdy si řekne o pomoc. U syndromu karpálního tunelu, by však hrdost měla jít stranou. Zde přece jde o ruce. A ty k plnohodnotnému životu potřebujeme.
Druh onemocnění
Toto onemocnění je nervového původu. Jde vlastně o poškození středového nervu přílišnou námahou. Odborně to nazýváme neuropatie. Středový nerv patří k důležitým nervům. Díky němu svou ruku ovládáme. Uchopujeme, nosíme a všelijak využíváme k pohybu, který nás odlišuje od jiných obyvatel zvířecí říše. V ruce je uložen spolu se svalovými ohýbači v zápěstí. Je zde veden v úzkém kanálku. Stereotypní pohyb vytváří tlak na nerv. Tím jej poškozuje a oslabuje. A nemoc je na světě.
Kdo je ohrožen
Ohroženi jsou zejména ti, kteří pracují stereotypně. Manuálně těžce pracující by měli být také na pozoru. Patří zde lidé živící se jako kuchaři, montéři, dělníci, umělci. Práce na stavbě byla vždy těžká a nesla určité riziko zdravotních komplikací. Především dělníci a stavebníci manipulující s nástroji, které vydávají pulzy a vibrace, jsou často postiženi ochabnutím karpálního tunelu. Lidé, kteří se zajímají o zahradničení nebo pracují celé dny na počítači, jsou vhodnými kandidáty k zařazení se mezi pacienty. Ani sportovci nezůstávají ušetřeni.
Jak onemocnění vzniká
Je-li vyvíjen tlak na karpální tunel a dojde k jeho otoku, dochází k narušení funkce nervů. Nejen pohybem lze poškodit středový nerv. Jsou zde i jiné příčiny. Patří k nim různé hormonální nerovnováhy, cukrovka, obezita, artróza, artritida, dna, onemocnění štítné žlázy nebo přemíra posilování a používáni stařeckých holí. Navíc něžné pohlaví je postihnuta častěji než mužské pokolení.
Jak se nemoc ohlašuje
Jak se syndrom projevuje? Zcela jasně a zřetelně. Pro lékaře velice snadné určení diagnózy. Jak rozeznat syndrom karpálního tunelu pomocí příznaků? Pro start je typické mírné mravenčení a bolest ruky. Stav se zhoršuje po námaze. Bolest doprovází pacienta na každém kroku a každou hodinu. Problémy s přerušovaným spánkem jsou časté. Snižuje se citlivost v prstech ruky, vytrácí se cit a síla. Při propuknutí nemoci je obtížné běžné fungování v životě a domácnosti.
Léčba syndromu
Dříve se pro zlepšení situace předepisoval vitamín B. Dnes, je léčba individuální. Částečně se řeší kortikoidy. V konečné fázi je pak na řadě jednoduchá operace.
Lze se nějak nemoci vyhnout? Ano, prevencí. Sportujte, pravidelně odpočívejte.